Cantata No.147 Jesus, bleibet meine freunde

 Jedna z mnohých kantát z dielne J.S.Bacha (v organovej úprave od M.Durufle). Z pomedzi týchto diel je veľmi známou a hranou skladbou. Avšak aj napriek nádhernemu choralu (nápevu) sa táto pesnička z nejakého dôvodu nenachádza v evanjelickom spevníku.

 Osbitne chcem zvýrazniť podstatu tejto piesne,keďže ako jedna z mála evanjelických piesní je veľmi známou piesňou aj pre iných ľudí, nielen pre evanjelikov. Je pravda,že podoba tejto piesne sa najviac približuje evanjelickému nápevu – 416 – (Duša moja, rozpomeň sa),ale pravá podoba Bachovho choralu (Jesus,bleibet meine freunde BWV 147) je veľmi odlišná. chcel by som preto vedieť,prečo sa táto pesnička nenáchádza v ES,alebo keď aj,prečo nie je autentická = nie totožná s Bachovým choralom BWV 147.

Myslím,že evanjelici sa vždy snažili uchovať hodnoty,ktoré zvýrazňovali evanjelickú osobitosť z pomedzi ostatných cirkví, a ak k tomu patrí aj hudobná osobitosť,prečo si neuchovávame aj také bohatstvo a zvýraznenie Božskosti ako je to v tejto kantáte?

 

Original                                J.S.Bach http://www.youtube.com/watch?v=d9EN27Zh_vg&feature=related

Transkripcia pre organ         M.Durufle http://www.youtube.com/watch?v=d9EN27Zh_vg&feature=related     

5 thoughts on “Cantata No.147 Jesus, bleibet meine freunde

 1. janjuras

   

  Súhlasím s tým, že Bachov chorál Jesu bleibet meine Freude patrí medzi najkrajšie. Avšak treba upresniť:
  Názov chorálu je Jesu bleibet meine Freude (nie ako uvádza autor). Freunde =  priatelia, Freude = radosť.
  Chorál na text Martina Jahna je nádherným záverom kantáty 147 Herz und Mund und Tat und Leben, ale často sa uvádza aj samostatne v rôznych úpravách (aj v jazzových). Zatiaľ však nikto neprekonal Bachovu inštrumentalizáciu tohto chorálu (tromba, 2 hoboje, hoboj d´amore, hoboj da caccia, husle, violy, continuo a samozrejme spevácky zbor).

  Soli Deo Gloria!

   

   

   1. janjuras

    Pôsobivé, skutočne. Nádejem sa, že tá vynikajúca speváčka aj vie, o čom spieva.

    Lenže pozor! Spieva iný chorál z kantáty 147: Wohl mir, dass ich Jesum habe, zatiaľ čo doteraz sme hovorili (písali) o choráli Jesu meine Freude.
    To však nič nemení na veci, že keď aranžér a interprét s úctou a pokorou vystihne nielen krásnu melódiu, ale aj ducha Bachových skladieb, vznikajú nádherné úpravy, s ktorými by iste bol aj autor spokojný.
    Soli Deo Gloria!

    1. Ja to vždy hovorím, že treba urobiť nový, vylepšený spevník a aspom 1000-1200 piesní aby v ňom bolo. Mne chýba odtiaľ viac super piesní s nádhernými melódiami, napr. pieseň z Tranosciusa č. 731: Vzdejme čest Bohu svému..

    2. michaleged

      Ďakujem za usmernenie,vidieť že mate podrobný prehľad o Bachovi a Jeho dielach,keďže som bol doposiaľ presvedčený,že tento choral je Jesu bleibet meine Freude. Tento názov som našiel na notách organovej verzie Bachovho choralu.

      Predsa by ma ešte zaujímalo, do ktorého obdobia vpadá táto kantáta,keďže Bach mal ako kantor povinnosť zložiť na každú nedeľu aspoň jednu kantátu. Chcel by som totiž tútu kantátu hrať presne v tom období keď mala svoje určenie. Podľa E.Zavarského mal Bach tri obdobia,v ktorých rozvíjal tvorivú schopnosť okrem iného aj v ev.choraloch a posledné Lispké obdobie je samzrejme najzaujímavejšie a preto si možno naivne myslím,že kantáta je z tohoto obdobia.Neviem možno sa mýlim opravte ma …     

Leave a Reply