Kráľovská svadba vo Švédsku

Svadobné oslavy korunnej princeznej Viktórie a pána Daniela Westlinga sú rozvrhnuté programovo na tieto dni a s takýmto obsahom:

štvrtok 17. júna: súkromná večera v zámku Drottningholm. Hostiteľom je kráľovský pár.

piatok 18. júna: vládna recepcia pre obce a kraje v mestskej radnici. Hostiteľom je vláda. Vládna večera v hale Erica Ericsona. Hostiteľ: vláda.Gala predstavenie v koncertnom dome.Hostiteľ: parlament.

sobota 19. júna: 15.30 sobáš v katedrále v Štokholme, po ňom nasleduje jazda na kočiari po meste a plavba šalupou Vasaorden po vode. Svadobná večera v Kráľovskom zámku v Štokholme.Hostiteľ: kráľovský pár.

Prvý sobáš ženskej následníčky trónu

Kráľovský sobáš 19. júna 2010 v katedrále v Štokholme medzi korunnou princeznou Viktóriou a pánom Danielom Westlingom je unikátnym javom. Je to prvá svadba ženskej následníčky trónu vo švédskej histórii vládnutia. Je to aj historická udalosť švédskej monarchie. V deň nástupu na kráľovský trón Viktória sa stane v poradí štvrtou ženou – kráľovnou po kráľovnách Margarete, Kristine a Ulrike Eleonore. So sobášom získa Daniel Westling titul princ, vojvoda z Västergötlandu.

Sobáš

vykoná arcibiskup Anders Wejryd. Asistovať mu budú: vrchný kráľovský kazateľ Lars Göran Lönnemark, dekan katedrály v Štokholme Ake Bonnier a biskupka z Lundu Antje Ackelen. Sobášne služby Božie sa budú konať podľa poriadku Agendy Švédskej cirkvi s modlitbou nad obrúčkami, sľubmi, výmenou obrúčiek a požehnaním.

Hudobnú časť sobáša má na starosti dvorný organista a organista v katedrále Storkyrkan Gustaf Sjökvist. Na svadbu boli pozvaní početní kráľovskí hostia z Európy.  Po sobáši sa novomanželia prevezú na kočiari po strede mesta, povozia na šalupe Vasa, nasleduje pozdrav z Kastellholmu, návšteva vojenského námorníctva, vojenská prehliadka, zabezpečovacie útvary a hudobné pocty.

V deň sobáša bude SvT 1 prenášať live v týchto časoch : o 13. oo hod., o 15.30 hod. , o 16.35 hod., o 18.15 hod., o 19.45 hod. a o 22.30 hodine. ZDF začne z tejto udalosti vysielať od 14.30 hodiny až do 19.00 hodiny. ORF2 o 9.05 a blok od 13.10 do 17.00 hodiny.

podľa portálu:www.gripsholmsslott.se a portálov SvT, ZDF a ORF.

Leave a Reply