NEKONIEC – KONIEC

Nekoniec – koniec.

(Úsmevná tragédia v dvoch dejstvách)

Dejstvo prvé: NEKONIEC – ukončenej diskusie

Týmito slovami EPST ukončuje diskusiu k článkom predsedu Vieroučného výboru ECAV na Slovensku J. Meňkyho, dokiaľ redakcia k vieroučným otázkam a problémom, na ktoré poukázala, získa vyžiadané stanoviská kompetentných grémií našej cirkvi. Redakcia EPST rešpektuje pluralitu názorov, nemusí sa však s nimi stotožňovať. Stanovisko Redakcie EPST k publikovaným názorom z priestorových dôvodov uverejníme v nasledujúcom čísle. (EPST č. 3424.8.2011)

Všetko nech sa deje slušne a v poriadku! – „Pastiersky“ list (EPST č. 3531.8.2011)

Našou úlohou je klásť dôraz na čistotu učenia (STANOVISKO REDAKCIE EPST k článkom predsedu Vieroučného výboru ECAV – (EPST č. 3531.8.2011)

Stanovisko riaditeľa spoločnosti Tranoscius , a.s., k článku Rozpadne sa evanjelická cirkev na Slovensku?, uverejnenom v denníku SME 20.8.2011 (EPST č.367.9.2011)

Kam sme sa to dostali? (EPST č.367.9.2011)

Bráňme pravdu evanjelia a v pokore slúžme Bohu (EPST č.39 z 28.9.2011)

Kto si bez viny… (EPST č. 41 z 12.10.2011)

 

Dejstvo druhé: KONIEC – hry na kresťanskú lásku

Rozhovor s predsedom vieroučného výboru priniesol mnohé reakcie. Ak sa stúpi na otlak, bolí to a možno sa pritom aj veľa kričí. Ale aspoň vieme, že ten otlak máme. Bude zrejme dosť veľký a dosť boľavý, lebo vyhrážky súdmi a žiadosti o finančné odškodnenie nie je – zatiaľ – v cirkvi bežným javom. To sú tie kresťanské postoje o ktorých tak radi hovoríme? Vyhrážky súdmi je zrejme ocenenie, že si redakcia robí robotu dobre. Pluralitu názorov si vážime, aj keď s niektorými názormi nesúhlasíme. Ja to dokážem, dokáže to aj redakcia EPST – preto podľa informácií šéfredaktora – prinesie EPST názory, ktoré prišli do redakcie. Prajem si, aby sme o kresťanských zásadách a láske dokázali nielen krásne rozprávať, ale ich aj praktizovať. Začať môžeme pri článku alebo novinách, ktoré hovoria inak ako by som chcel... Mgr. Ľ. Turčan – riaditeľ Tranoscia (Facebook 21.6.2011)

Štandardne sa na takúto kampaň odpovedá trestným oznámením, ja zatiaľ vyjadrujem ľútosť nad prízemnosťou takéhoto konania. Ľ. Turčan, riaditeľ Tranoscia (EPST č.36 z 7.9.2011)

4 thoughts on “NEKONIEC – KONIEC

 1. Margita.Kociskova

  Daniel, už sa spamätaj, je to hanba od bývalého farára. Pri takomto správaní ani súhlas do služby znova nedostaneš.

   

  Je jasné, že si si ústa otvoril, len čo si dostal dišpenz od biskupa. Je už aj jasné, prečo sa ho zastávaš.

   

  Na Tvojom mieste by som chodila po kanáloch, vieme, prečo si sa rozviedol a teraz všetci vidia, ako sa správa bývalý farár.

  1.  Pani Kociskova, naozaj viete preco sa Daniel Misina rozviedol? Ja to neviem a vôbec si nedovolím tvrdiť, že to vieme my. Kto my? Ak to naozaj viete, tak vravte, ja to viem a nie, my vieme! Váš jazyk je ostrý a zapaľujúci…. atď

    

   1. Myslíte si že je dobré ak po prečítaní pastierskeho listu, sa farár priamo od oltára vyjadrí k jeho obsahu a patrične ho okomentuje?

    Názor si predsa utvorí každý sám, či aj v tomto smere treba nám laikom "nevidiacim" do podstaty problému pomôcť? 

    Nemali by sme nechať ľuďom slobodu rozmýšľať, a nepomáhať im vo vytváraní názoru? 

     

    1. ochechula

     myslim, ze nazor farara je dalsi, ku ktoremu si posluchaci mozu vytvorit vlastny nazor, nie? 🙂 Ale v zasade mohli otvorit v kostole verejnu debatu na temu pastierskeho listu a dat priestor viacerym diskuterom. Ci to by nebolo vieroucne spravne a vnasalo by to charizmaticko-jehovisticke prvky do nasej pravovernej bohosluzby? 🙂

Leave a Reply