Keď nejde človek k urne, ide urna k nemu

                                                     Keď nejde človek do urny, ide urna k nemu

 

Zdanlivo obyčajný dátum -10.marec r. P. 2012 sa stal pre Slovensko pravým dňom pôstu a dokonale nahrádza Škaredú stredu, niekde zvanú aj Popololec.

Došlu ku zvláštnej jednote, medzi predtým všelijako rozdelenými ľuďmi a stali sme sa jednou skupinou- priateľmi žehu a skoro v jednom šíku smerujeme k urnám. Ak niekto k urne nejde, alebo nemôže, ide urna k nemu! Od rána dnes križujú Slovensko misijné dvojice s urnami. Pri lôžku chorých a najmä nemohúcich starcov ticho šepcú – daj svoj hlas do urny. Jemne sa tak každému naznačí: si prach a do prachu sa vrátiš! 

My, čo sa hrnieme k urnám na vlastných, vieme že do nich klesnú mnohé naše nádeje a túžby a odídu navždy. My kresťania máme výhodu, že sa tu, pri urnách s mnohým a mnohými lúčime v nádeji vzkriesenia a večnosti. Večná je najmä podstata človeka, v ktorej hlúposť má svoje nezastupiteľné miesto, preto netreba pri urnách smútiť. Niektorí však práve pri tomto pomyslení, že sa nelúčia navždy ale opäť uvidia známe tváre vyronia nejednu horúcu slzu. Väčšina, aj keď nie je priamo organizované v Spolku priateľov žehu, sa tu však naučí jednu dôležitú vec: Nahý si prišiel na tento svet a nahý sa navrátiš! Je tu chvíľa zastať nad urnou a posilniť sa nádejou, že z urien vstanú noví bojovníci…

S biblickým Lámechom si mnohí veriaci naivne hovoria: ”Tento nás poteší pri našej práci, pri námahe našich rúk na pôde, ktorú Hopodin preklial”. Vlastne to ani nie je naivita, za predpokladu, že bude človek žiť ako Noach 500 rokov. Niektorí za vek dlhší ako vek korytnačky splatia splátky za slovenské kúpelné mestečká, iní za trojizbový byt v činžiaku. 

V deň, strávenom pri urnách začnú našťastie aj ateisti napodobovať Hospodina, ako je napísané: ”Hospodin oľutoval, že učinil človeka na zemi a zabolelo ho srdce”. Ale oneskorená lútosť je neplatná. Urobiť z niektorých, ktorých mená sú zapísané v hárkoch medzi vyvolenými a sú vhodení do urny – hoci len obyčajných ľudí, alebo z Nory vytiahnúť tvora trochu podobnému človeku človeka normálneho, by bol podobný div, ako stvorenie Adama a Evy. To však veria iba tí, čo uctievajú mamonu, alebo rozmýšľajú bruchom, čo je síce tiež boh, ale s malým b. Deň nad urnami stojí dosť veľa peňazí daňových poplatníkov, ale to nesuší tých, čo dane z rôznych dôvodov neplatia a takých je pomerne dosť.

K priateľom žeh sa pripojili aj naši Rómovia svojou troškou do mlyna a zapálili hrad Krásna Hôrka. Keď je popola na hlavy málo, treba prispieť, za každú cenu. Nákladná oprava hradu bola dokončená iba minulý rok, ale je tu pôst a treba všetkým pripomenúť: Nič netrvá večne! Ani Krásna Hôrka, ani krása, ani hora, či krása hôrky.

Vyrúbané hektáre lesov, kde si na žeh v ohniskách a starých šporheltoch  smeli zbierať spoluobčania sucháre a haluzinu, dokazujú pňami vo výške 30 cm nad pásom, že sme všetci z jednej krvi. Oni aj my sme rovnako priatelia žehu! A popola treba i do urny, i na hlavy. 

Pán prezident a ja vás preto vyzývame, všetci k urnám! Keď neprídeš ty k urne, príde urna k tebe! 

(Priateľu, mohol by si s tým ohňom a sírou kuščiko ďalej odo mňa? Ďakujem, tabak)


One thought on “Keď nejde človek k urne, ide urna k nemu

Leave a Reply