Voľby N. 1
„Vyvoľte si dnes…“ (Kniha Józuova 24, 15 b)
Nie všetci majú radi voľby. Dokonca ani voľby o sebe samom. Slobodne voliť znamená vziať zodpovednosť za seba do vlastných rúk a niesť aj všetky dôsledky svojho rozhodnutia.
Známe je voľba z počiatku dejín, keď matka Eva uverila Hadovi v hadej koži vo všetkých bodoch: a/ Vôbec nezomriete (t.j. vyriešené zdravotníctvo) , b/otvoria sa vám oči (vyriešené vzdelávanie a školstvo), 3/ budete ako Boh (vyriešená obrana) , 4/ budete vedieť, čo je dobro a čo zlo (vyriešené vnútro a SIS) , 5/ pre oči zvodný (vyriešená kultúra). Je známe, že sa im po voľbe skutočne oči otvorili, až na to, že všetko bolo inak. Dôsledok toho bol, že ženy stratili volebné právo úplne a dodnes ho z rúk mužov nezískali všade.
Chcem tu však bližšie poukázať na voľby, ktoré sa týkajú celého národa. Voľby – N. 1. Voľby v ľude Izraela. Na základe 3000 rokov starého textu z knihy Józuovej máme o nich celkom plastickú správu a predstavu. Ľud a všetci jeho predstavitelia boli zvolaní do Síchemu a dovtedajší vodca národa Józua tam všetkým predložil zásadnú otázku o voľbe, ktorá sa týkala každého. Mužov i žien. Vyvoľte si dnes, komu chcete slúžiť! Nechýbala ani predvolebná reč a pohľad na predchádzajúce obdobie, plné úspechov, ani vízia do budúcnosti, ani osobné svedectvo a príklad. Znel: „Ja však a môj dom budeme slúžiť Hospodinovi“. (v.15)
Voľba je o tom, že sú aspoň dve alternatívy, z ktorých si možno vybrať, alebo komu dať svoju dôveru. V Sícheme nechýbala ani druhá možnosť ako voliť. Zveriť svoj život, prítomnosť a budúcnosť Pánu Bohu a Jeho vedeniu. Ale boli sú tu aj iní bohovia, ktorí sa vehementne uchádzajú o dôveru človeka. O dôveru Józuovho ľudu vtedy, ale aj o našu osobnú dôveru.
Biblia ukazuje, že ide o voľby historické. Pripomína nám, že samotné voľby nie sú vynálezom modernej doby. Existovali vždy. Je tu však ešte jedno dôležité poučenie. Patriť Pánu Bohu, znamenalo a znamená vždy dar slobody k voľbe, k novému rozhodnutiu a tak aj možnosť osobnej zodpovednosti. Voľba rôznych bôžikov, idolov a pánov je často voľbou poslednou.
Správa o historicky prvej voľbe v národe Izraela, a zrejme aj na zemi vôbec, sa končí poznámkou: „V ten deň Józua uzavrel zmluvu s ľudom, dal mu ustanovenia a právo v Sícheme“.( v.25)
Tie ustanovenia Božie a Božie právo sú hodnoty trvalé, cenné a preto aj moderné. Preto „vyvoľme si aj my už dnes, komu budeme slúžiť. – „Ja a môj dom budeme slúžiť Hospodinovi“.
Pokoj Vám!